Πανελλήνια και Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

Η φετινή Πανελλήνια και Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού εορτάστηκε την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου. Το κεντρικό, για αυτήν τη χρονιά, σύνθημα ήταν «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» και βασική επιδίωξη η ενεργός συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών σε αθλητικές δραστηριότητες, εντός του σχολείου, καθώς και η αναγνώριση της ευεργετικής επίδρασης της σωματικής άσκησης που, σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, αποτελεί βασικό παράγοντα για την επίτευξη μιας καλύτερης ποιότητας ζωής.

Στο πλαίσιο αυτής της ημέρας, το Εσπερινό Γυμνάσιο Κατερίνης υλοποίησε μια σειρά από δραστηριότητες. Αρχικά, η καθηγήτρια του σχολείου μας, κ. Καραβίδα Ξανθίππη, διάβασε στους μαθητές το μήνυμα του  δημάρχου Κατερίνης, κ. Κώστα Κουκοδήμου, στο οποίο υπογραμμίστηκε η καθοριστική συμβολή του αθλητισμού στην προαγωγή τόσο της ευγενούς άμιλλας, όσο και του υγιούς τρόπου ζωής. Έπειτα οι μαθητές απάντησαν σε ένα σύντομο ερωτηματολόγιο, ενώ στη συνέχεια επιδόθηκαν σε μια σειρά από αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια, μαζί με τους μαθητές του Εσπερινού ΓΕΛ. Τέλος, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την ταινία του Τάσου Μπουλμέτη, 1968. Την ταινία προλόγισε η καθηγήτρια, κ. Μοσχίδου Σμαρώ, δίνοντας χρήσιμες και κατατοπιστικές πληροφορίες για το ιστορικό πλαίσιο και τους συντελεστές της ταινίας.