Εορτασμός της σημαίας και της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 2021

Την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της Σημαίας και της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Κατά τη διάρκεια της εορτής, τηρήθηκαν με συνέπεια όλες οι υγειονομικές διατάξεις τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης, εξαιτίας του κορωνοϊού. Την ευθύνη για τον συντονισμό και  την υλοποίηση της γιορτής είχε η φιλόλογος του σχολείου, κα Γαλαξίδου Ζωή.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με τον ορισμό σημαιοφόρων και παραστατών και με την απονομή από τη Διευθύντρια του Εσπερινού Γυμνασίου,  κα. Ανέστου Κωνσταντίνα, βραβείων και αριστείων στους διακριθέντες, για το σχολικό έτος 2020-2021, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας . Στη συνέχεια προβλήθηκε ένα συνοπτικό χρονικό που ανέδειξε τα πιο σημαντικά γεγονότα της ιστορικής περιόδου του 2ου Παγκοσμίου πολέμου, αλλά και τις ολέθριες συνέπειές του τόσο για την Ελλάδα όσο και για ολόκληρη την ανθρωπότητα.

Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την αναφορά στο πείραμα του Stanley Milgram, η οποία έδωσε το έναυσμα για προβληματισμό και μια ενδιαφέρουσα συζήτηση ανάμεσα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, αναφορικά με τις συνθήκες που μπορούν να οδηγήσουν σε ακραίες και σαδιστικές συμπεριφορές άτομα μεμονωμένα και λαούς στο σύνολό τους και το χρέος του καθένα από εμάς για την περιφρούρηση και τον σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε καθημερνό επίπεδο .

Ανάδειξη 15μελούς μαθητικού συμβουλίου 2021-2022

Την Τετάρτη 20 Οκτωβρίου, τις τρεις τελευταίες διδακτικές ώρες, διενεργήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου μας, για το σχολικό  έτος 2021-2022. Μετά το πέρας της ψηφοφορίας, οι εκλεγέντες μαθητές συνεδρίασαν και συγκροτήθηκαν σε σώμα.  Οι εκπρόσωποι του νεοσυσταθέντος μαθητικού συμβουλίου αναφέρθηκαν στη σημασία μιας αρμονικής και εποικοδομητικής  συνεργασίας  με την Διεύθυνση και τον Σύλλογο Διδασκόντων, προκειμένου να επιτευχθεί και να εξασφαλισθεί  η εύρυθμη λειτουργίας του Σχολείου.

α/α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΑΞΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ
1 ΚΡΙΤΖΛΙΩΤΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Γ ΠΡΟΕΔΡΟΣ