Ανάδειξη 15μελούς μαθητικού συμβουλίου 2018-2019

Την Παρασκευή 12 Οκτωβρίου, τις τρεις τελευταίες διδακτικές ώρες, διεξήχθησαν αρχαιρεσίες για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου μας, για το σχολικό  έτος 2018-2019. Το νεοσυσταθέν μαθητικό συμβούλιο δεσμεύτηκε ότι θα μεριμνήσει για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και την επίλυση των προβλημάτων, πάντα  με τη συνδρομή και τη συνεργασία του Διευθυντή και του  Συλλόγου Διδασκόντων.

Η σύνθεση του μαθητικού συμβουλίου για το σχολικό έτος 2018-2019 έχει ως εξής:

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 2018-2019
α/α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΑΞΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ
1 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Γ ΠΡΟΕΔΡΟΣ
2 ΜΠΕΣΛΕΜΕ ΕΛΕΝΗ Β ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ
3 ΓΟΥΣΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ Γ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
4 ΑΝΑΔΟΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
5 ΣΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
6 ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ Β ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
7 ΓΚΕΓΚΑ ΓΚΕΝΤΙΑΝ Β ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
8 ΜΥΛΩΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
9 ΣΥΓΓΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Β ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
10 ΜΑΛΑΜΟΥΡΔΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ Β ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
11 ΜΑΣΤΟΡΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
12 ΠΑΝΤΖΙΑΛΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
13 ΣΙΜΣΙΡΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ Γ ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
14 ΜΠΑΡΜΠΑΓΕΩΡ- ΓΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Β ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
15 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ-ΣΙΑΜΗΤΡΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ Α ΜΕΛΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟ
16 ΝΑΝΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Β ΑΝΑΠΛΗΡ. ΜΕΛΟΣ

Εορτασμός της επετείου του Μακεδονικού Αγώνα

Την Παρασκευή 12 Οκτωβρίου, οι μαθητές του σχολείου μας μαζί με τους μαθητές του Εσπερινού ΓΕΛ παρακολούθησαν μιαν όμορφη εκδήλωση για την επέτειο του Μακεδονικού Αγώνα, την οποία επιμελήθηκε η καθηγήτρια κ. Μοσχίδου Σμαρώ.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με ένα σύντομο χρονικό και στη συνέχεια μέσα από οπτικοακουστικό υλικό και κείμενα παρουσιάστηκαν τα σημαντικότερα γεγονότα, η δράση και η θυσία του εμβληματικού  Μακεδονομάχου Παύλου Μελά, ο οποίος με τον ηρωικό του θάνατο στις 13 Οκτωβρίου του 1904, συγκίνησε και αφύπνισε τις συνειδήσεις των Ελλήνων. Επιπλέον υπογραμμίστηκε η ιδιαίτερη σημασία του Μακεδονικού Αγώνα, αφού έθεσε τα θεμέλια για τη μετέπειτα απελευθέρωση της Μακεδονίας κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους το 1912-1913.

Την παρουσίαση της εκδήλωσης έκανε η κ. Κοζιώνη  Γεωργία, μαθήτρια της Τρίτης τάξης του Εσπερινού ΓΕΛ, ενώ διαβάστηκαν κείμενα και ποιήματα από τις Αθανασίου Αναστασία, Γούση Σταυρούλα και Μάνου Μαρία, μαθήτριες της Τρίτης τάξης του Εσπερινού Γυμνασίου και τη Μπεσλεμέ Ελένη, μαθήτρια της Δευτέρας τάξης του Εσπρινού Γυμνασίου. Ακόμη ακούστηκαν το τραγούδι «Η μάνα του Αλέξανδρου», σε μουσική Γιάννη Μαρκόπουλου και το παραδοσιακό «Μήλο μου κόκκινο».

Ημέρα Αθλητισμού 2018

Η Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018, ορίστηκε από το υπουργείο Παιδείας «5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018». Με το σύνθημα  «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ», το σχολείο μας και φέτος υλοποίησε εντός του σχολικού ωραρίου μια σειρά από αθλητικές δράσεις.

Αρχικά ο διευθυντής του σχολείου κ. Τσιούπρος Παύλος απηύθυνε στους μαθητές μια σύντομη ομιλία, σχετική με το θέμα της ημέρας και τη  συμβολή του αθλητισμού στην επίτευξη της σωματικής αλλά και της πνευματικής μας υγείας. Στη συνέχεια οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου και του Εσπερινού ΓΕΛ ,υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Παπαδόπουλου Ευσταθίου, επιδόθηκαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες και ασκήσεις, στις οποίες πρόθυμα έλαβαν μέρος και οι διδάσκοντες.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε τις ακόλουθες δραστηριότητες:

• Βάδην όλων των συμμετεχόντων
  • Διαγωνισμό στο γρήγορο βάδισμα
  • Καλαθοσφαίριση και διαγωνισμό σε σουτ τριών πόντων και βολές
  • Πετοσφαίριση με αγώνα μεταξύ των συμμετεχόντων
  • Σκυταλοδρομίες με την μπάλα σε ομάδες
  • Διαγωνισμό στα σουτ στο ποδόσφαιρο

ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΑ ΕΝ ΔΙΩ 2018

Στο πλαίσιο της Διεθνούς Νεανικής Συνάντησης Αρχαίου Δράματος, Μουσικής και Αθλητισμού «ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΑ ΕΝ ΔΙΩ», που οργανώνει το Γραφείο Καινοτόμων Δράσεων Πιερίας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, οι μαθητές του σχολείου μας, μαζί με τους μαθητές του Εσπερινού ΓΕΛ Κατερίνης, παρακολούθησαν την Τετάρτη 26/9 στις 19:30 στην αίθουσα του θεατρικού εργαστηρίου «ΜΩ»  το μονόλογο «The three letters» που παρουσίασε στην αγγλική γλώσσα  το Gymnasium “Mirce Acev” από  τη  FYROM.

Παρά τον ανασταλτικό παράγοντα της γλώσσας, οι μαθητές παρακολούθησαν την παράσταση με ενδιαφέρον και αντάμειψαν τους συντελεστές της με ένα θερμό χειροκρότημα. Με το πέρας της παράστασης, ο διευθυντής του Εσπερινού Γυμνασίου κ. Τσιούπρος Παύλος και ο καθηγητής του Εσπερινού ΓΕΛ  κ. Αντρέου Χρήστος  απένειμαν, για λογαριασμό των εν Δίω Ολυμπίων,  αναμνηστικά στους συντελεστές της παράστασης.