Ημέρα Αθλητισμού 2018

Η Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018, ορίστηκε από το υπουργείο Παιδείας «5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018». Με το σύνθημα  «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ», το σχολείο μας και φέτος υλοποίησε εντός του σχολικού ωραρίου μια σειρά από αθλητικές δράσεις.

Αρχικά ο διευθυντής του σχολείου κ. Τσιούπρος Παύλος απηύθυνε στους μαθητές μια σύντομη ομιλία, σχετική με το θέμα της ημέρας και τη  συμβολή του αθλητισμού στην επίτευξη της σωματικής αλλά και της πνευματικής μας υγείας. Στη συνέχεια οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου και του Εσπερινού ΓΕΛ ,υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Παπαδόπουλου Ευσταθίου, επιδόθηκαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες και ασκήσεις, στις οποίες πρόθυμα έλαβαν μέρος και οι διδάσκοντες.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε τις ακόλουθες δραστηριότητες:

• Βάδην όλων των συμμετεχόντων
  • Διαγωνισμό στο γρήγορο βάδισμα
  • Καλαθοσφαίριση και διαγωνισμό σε σουτ τριών πόντων και βολές
  • Πετοσφαίριση με αγώνα μεταξύ των συμμετεχόντων
  • Σκυταλοδρομίες με την μπάλα σε ομάδες
  • Διαγωνισμό στα σουτ στο ποδόσφαιρο