Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ-Kids save lives/Τα παιδιά σώζουν ζωές

Το Εσπερινό Γυμνάσιο Κατερίνης είναι ανάμεσα στα σχολεία της Κεντρικής Μακεδονίας που συμμετέχουν στο «Παρατηρητήριο Διαχείρισης Κρίσεων», ένα πιλοτικό πρόγραμμα, το οποίο δημιούργησε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας . Ένας από τους πρωταρχικούς στόχους του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας σε θέματα πρόληψης και διαχείρισης κρίσεων. Για την επίτευξη των στόχων του, το Παρατηρητήριο πραγματοποιεί μια σειρά από εξειδικευμένες δράσεις και επιμορφωτικά σεμινάρια των εκπαιδευτικών-εκπροσώπων κάθε σχολική μονάδας που συμμετέχει στο πρόγραμμα.

Στο πλαίσιο αυτό, οι  αντιπροσωπευτικές ομάδες των εκπαιδευτικών των σχολείων του νομού Πιερίας παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο σε θέματα Πρώτων Βοηθειών, το οποίο διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με τον Ανθρωπιστικό Οργανισμό KID SAVE LIVES και την Ελληνική Εταιρεία Προνοσοκομειακής Παρέμβασης. Το σεμινάριο έλαβε χώρα στην αίθουσα συνεδριάσεων του πνευματικού κέντρου “Εκάβη”  του Δήμου Κατερίνης, την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου από τις 4.00 μ.μ έως τις 8.00 μ.μ. Οι συμμετέχοντες  εκπαιδευτικοί είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν ένα άψογα οργανωμένο, εξαιρετικά ενδιαφέρον και σε αρκετά σημεία συγκινησιακά φορτισμένο σεμινάριο.  Ενημερώθηκαν σχετικά με ζωτικής σημασίας θέματα, όπως την Καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), τη Χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (AED), τις Πρώτες Βοήθειες σε επείγουσες για τη ζωή καταστάσεις  και την πρόληψη για τραυματισμούς – έλεγχο αιμορραγίας. Επιπλέον, είχαν τη δυνατότητα να μάθουν σε θεωρητικό αλλά και πρακτικό επίπεδο να αξιολογούν την κατάσταση ενός θύματος το οποίο έχει καταρρεύσει, να καλούν ορθά την Υπηρεσία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας, να καλούν, όταν απαιτείται, τον Ευρωπαϊκό Αριθμό Επείγουσας Κλήσης (112), να ξεκινούν έγκαιρα Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), να χρησιμοποιούν με ασφάλεια έναν Αυτόματο Εξωτερικό Απινιδωτή (AED),να τοποθετούν σε πλάγια θέση ασφαλείας ένα αναίσθητο θύμα, να αντιμετωπίζουν την πνιγμονή ενός θύματος από ξένο σώμα, να αντιμετωπίζουν ένα θύμα πνιγμού, να προβλέπουν και να αποφεύγουν έναν σοβαρό τραυματισμό, να ελέγχουν μία εξωτερική αιμορραγία.

Με το πέρας του σεμιναρίου, αυτό που εγχαράχτηκε στη μνήμη και στη συνείδηση όλων είναι αδιαφιλονίκητη αξία της εθελοντικής προσφοράς και η σημασία της εκπαίδευσης και των μαθητών, ανεξαρτήτως ηλικίας, στη διάσωση και την παροχή πρώτων βοηθειών.

Ανάδειξη 15μελούς μαθητικού συμβουλίου 2019-2020

Την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου, τις τρεις τελευταίες διδακτικές ώρες, πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου μας, για το σχολικό  έτος 2019-2020.Μετά το πέρας της ψηφοφορίας, οι εκλεγέντες μαθητές συνεδρίασαν και συγκροτήθηκαν σε σώμα.  Οι εκπρόσωποι του νεοσυσταθέντος μαθητικού συμβουλίου υπογράμμισαν  ότι επιδίωξή τους είναι η εποικοδομητική  και παραγωγική συνεργασία  με τον Διευθυντή και τον Σύλλογο Διδασκόντων, για  την επίτευξη της εύρυθμης λειτουργίας του Σχολείου.

Η σύνθεση του μαθητικού συμβουλίου για το σχολικό έτος 2019-2020:

α/α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΑΞΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ
1 ΑΝΑΔΟΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γ ΠΡΟΕΔΡΟΣ