Αγιασμός σχολικού έτους 2020-2021

Τη Δευτέρα  14 Σεπτεμβρίου, τελέστηκε ο Αγιασμός του Εσπερινού Γυμνασίου και του Εσπερινού Γενικού Λυκείου για την έναρξη του σχολικού έτους 2020-2021, με  την παρουσία μαθητών και εκπαιδευτικών . Στον αγιασμό πρωτοστάτησαν ο Πρωτοσύγκελος της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους, Κατερίνης και  Πλαταμώνος, Αρχιμανδρίτης Βαρνάβας και ο πατήρ Σαββίδης Ιωάννης. Ο  Πανοσιολογιότατος Κ. Βαρνάβας, μετά το πέρας του Αγιασμού,  αναφέρθηκε στην πνευματική και κοινωνική προσφορά των εσπερινών σχολείων  και εξήρε  την αξιέπαινη και ηρωική προσπάθεια των μαθητών, που αγωνίζονται καθημερινά να αντεπεξέλθουν στα οικογενειακά, εργασιακά  και μαθητικά τους καθήκοντα, ενώ ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά σε όλη τη σχολική κοινότητα.

Στη συνέχεια τον λόγο πήρε ο Διευθυντής του Εσπερινού Γυμνασίου, κ. Τσιούπρος Παύλος, ο οποίος, αφού πρώτα ανέγνωσε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκης Κεραμέως,  ευχήθηκε μια γόνιμη και αρμονική σχολική χρονιά. Στο ίδιο πνεύμα και ο Διευθυντής του Εσπερινού ΓΕΛ,  κ. Πιπίλης Κωνσταντίνος απηύθυνε σε όλους τους παρισταμένους τις ευχές του για μια ευδόκιμη σχολική χρονιά, επισημαίνοντας ότι οι εκπαιδευτικοί πάντα πρόθυμα και αγόγγυστα βρίσκονται στο πλευρό των μαθητών τους.

Πρόσκληση στον αγιασμό

Προσκαλούμε τους μαθητές, τους γονείς και τους κηδεμόνες να παραβρεθούν στον Αγιασμό για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2020-21 που θα τελεστεί την Δευτέρα  14-09-2020 στις 7:00 μ.μ.

Ο Διευθυντής του Εσπερινού Γυμνασίου Κατερίνης

Τσιούπρος Παύλος

Μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID 19 (ΦΕΚ. Β΄/ 31-08-2020)

Με την έναρξη του σχολικού έτους 2020-21, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

• οι εκπαιδευτικοί, ο μαθητές, το κάθε είδους προσωπικό, καθώς και οι επισκέπτες σε όλες τις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, υποχρεούνται να φέρουν προστατευτική μη ιατρική μάσκα σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των σχολείων.
  • 1. Η λειτουργία των σχολικών μονάδων γίνεται τηρουμένων των ακόλουθων κανόνων:

α. Είναι υποχρεωτική η χρήση προστατευτικής μη ιατρικής μάσκας  στους εσωτερικούς χώρους.

β. Αποφυγή συγχρωτισμού.

γ. Συχνός καθαρισμός των χεριών με χρήση νερού και σαπουνιού ή με αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα.

δ. Καθαρισμός αιθουσών, επιφανειών και εξοπλισμού μετά από κάθε χρήση και εξασφάλιση επαρκούς αερισμού των αιθουσών.

ε. ‘Ύπαρξη αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.

• 2. Ο Προϊστάμενος/ες, οι Διευθυντές/τριες των σχολικών μονάδων φροντίζουν ώστε να λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα σύμφωνα με τα ανωτέρω και βάσει των οδηγιών της Διεύθυνσης της Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας.

ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ

Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Π/ΘΜΙΑΣ,