Επέτειος του Πολυτεχνείου

Και φέτος οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες του σχολείου μας τίμησαν την ηρωική εξέγερση των φοιτητών του 73. Την επιμέλεια της όμορφης και σεμνής γιορτής ανέλαβε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κα. Αντελίδου Αθηνά. Μέσα από σπουδαία κείμενα και πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, αναδείχθηκε ο ηρωικός αγώνας των νέων του 1973 που με απαράμιλλη τόλμη και αυταπάρνηση ύψωσαν το ανάστημά τους απέναντι στη στρατιωτική χούντα.

Η αναβίωση των συγκλονιστικών  γεγονότων εκείνων των ημερών αλλά και η οδυνηρή  ανάμνηση της επτάχρονης τυραννίας, υπενθύμισε σε όλους  μας το ιερό χρέος για  την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά και τη θωράκιση της δημοκρατίας  από  επίβουλους νοσταλγούς του δικτατορικού καθεστώτος