Ενδοσχολική βία και εκφοβισμός. Η εμπειρία του Χαμόγελου του Παιδιού-Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2020

Δυο ενδιαφέρουσες δράσεις έλαβαν χώρα στο σχολείο μας σχετικά με την ενδοσχολική βία και  εκφοβισμό και το ασφαλές διαδίκτυο αντίστοιχα.

Τη Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020, η ψυχολόγος του Εθελοντικού Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού», κ. Νίκη Μοσχοβάκη-Φιλιππίδου πραγματοποίησε μια παρουσίαση- ενημέρωση με θέμα «Ενδοσχολική βία και εκφοβισμός. Η εμπειρία του Χαμόγελου του Παιδιού». Την πρωτοβουλία και την ευθύνη για την πραγματοποίηση της συγκεκριμένης δράσης  είχε ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου, κ. Χαρίσης  Αθανάσιος. Δεδομένου ότι η συντριπτική πλειοψηφία του μαθητικού δυναμικού του σχολείου μας είναι ενήλικες, η συζήτηση που ακολούθησε επεκτάθηκε στο θέμα της βίας και του εκφοβισμού που υφίσταται ευρύτερα στην οικογένεια, στον επαγγελματικό χώρο και στην κοινωνία, ενώ παράλληλα έγινε προσπάθεια να διερευνηθούν τα βαθύτερα αίτια του φαινομένου.

Την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2020 στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κ. Μυρωτή Σοφία, χρησιμοποιώντας υλικό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύυ,  ενημέρωσε τους μαθητές του σχολείου μας  σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και των μέσων της κοινωνικής δικτύωσης. Μεταξύ άλλων υπογραμμίστηκε η τεράστια αξία του διαδικτύου ως πηγής άντλησης πληροφοριών, αλλά και το γεγονός ότι η αλόγιστη και επιπόλαιη χρήση του εγκυμονεί μεγάλους κινδύνους για τους χρήστες. Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση και παρουσίαση  προτάσεων και οδηγιών για μια ασφαλή διαδικτυακή πλοήγηση.

ΠΕΝΘΟΣ ΣΤΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Έκφραση συλλυπητηρίων

Για τον αδόκητο θάνατο της αλησμόνητης μαθήτριας, συμμαθήτριας και υπέροχης φίλης Στυλιανής Παπαγεωργίου-Σιαμήτρα, εκφράζουμε τα βαθύτατα και ειλικρινή συλλυπητήρια στους οικείους της, καθώς και την ολόψυχη συμπαράστασή μας στο βαθύτατο πένθος τους.

Ο σύλλογος διδασκόντων,

οι μαθήτριες και οι μαθητές

του Εσπερινού Γυμνασίου Κατερίνης.