Επέτειος του Πολυτεχνείου 2022

Επέτειος Πολυτεχνείου: 14 - 17 Νοεμβρίου 1973 - Φωνή Μαλεβιζίου

Με μια πολύ όμορφη και μεστή συναισθημάτων γιορτή που επιμελήθηκε η φιλόλογος του σχολείου, κα Τσίπα Ευδοξία, το σχολείο μας τίμησε την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, την επέτειο της φοιτητικής εξέγερσης του 1973. Τα κείμενα και ποιήματα που οι μαθητές απέδωσαν με μοναδικό τρόπο, τα τραγούδια που ακούστηκαν και οι εικόνες που προβλήθηκαν αναβίωσαν τα πέτρινα χρόνια της δικτατορίας και τα συγκλονιστικά γεγονότα που προηγήθηκαν και ακολούθησαν της εξέγερσης των νέων του 73.

« από 10 »

Εορτασμός της σημαίας και της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 2022

Η συγκλονιστική μαρτυρία της Γυναίκας της Πίνδου-Ολα όσα έζησε στον πόλεμο  του 1940 - Mothersblog.gr

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου το σχολείο μας τίμησε την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Την πολύ όμορφη εκδήλωση διοργάνωσε η φιλόλογος του σχολείου, κα Αγιάννη Ελένη. Αρχικά, ορίστηκαν οι σημαιοφόροι και παραστάτες για το σχολικό έτος 2022-2023 και απονεμήθηκαν από τη Διευθύντρια του Εσπερινού Γυμνασίου Κατερίνης,  κα. Ανέστου Κωνσταντίνα, βραβεία και αριστεία στους διακριθέντες/διακριθείσες μαθητές/μαθήτριες, για το σχολικό έτος 2021-2022 . Στη συνέχεια, παράλληλα με την προβολή ενός περιεκτικού χρονικού αναφορικά με τα κορυφαία γεγονότα του 40 και της γερμανικής κατοχής στην Ελλάδα, οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου απήγγειλαν και ανάγνωσαν σχετικά κείμενα.

« από 11 »

Ανάδειξη 15μελούς 2022-2023

Την Τρίτη 25 Οκτωβρίου, τις τρεις τελευταίες διδακτικές ώρες, οι μαθητές του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκλογές, για να επιλέξουν τους εκπροσώπους τους στο 15μελές μαθητικό συμβούλιο, για το σχολικό  έτος 2022-2023. Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία της ψηφοφορίας, οι εκλεγέντες μαθητές συνεδρίασαν και συγκροτήθηκαν σε σώμα.  Η σημασία του μαθητικού συμβουλίου είναι μεγάλη για τη προστασία των δικαιωμάτων των μαθητών και για την προώθηση των ζητημάτων που τους αφορούν και η συνεργασία του τόσο με το Σύλλογο Διδασκόντων όσο και με τη Διεύθυνση αποτελεί προϋπόθεση για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

α/αΕΠΩΝΥΜΟΟΝΟΜΑΤΑΞΗΙΔΙΟΤΗΤΑ
1ΓΚΙΟΝΑΪΑΛΕΞ ΓΠΡΟΕΔΡΟΣ
2ΜΕΣΤΡΟΠΙΑΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ
3ΓΚΕΡΚΙΣΣΙΠΑΝ ΓΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
4ΣΟΤΙΡΟΒΑΜΑΓΙΑ ΓΤΑΚΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ
5ΚΡΙΤΖΑΛΙΩΤΟΥΑΚΑΤΕΡΙΝΗ ΓΤΑΚΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ
6ΝΑΚΟΜΑΡΙΑ ΓΤΑΚΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ
7ΜΠΟΝΤΟΒΟΥΣΟΦΙΑ ΓΤΑΚΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Το Εσπερινό Γυμνάσιο Κατερίνης, για να τιμήσει την 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022, πραγματοποίησε την Τρίτη 4 Οκτωβρίου, μια πολύ ωραία δράση. Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου, όλοι μαζί μια όμορφη παρέα, διέσχισαν πεζή ένα πολύ μεγάλο μέρος της πόλης και έφτασαν στο κλειστό Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης. Εκεί τους περίμενε ο προπονητής πάλης του Αρχελάου κ. Σάββας Τσεντίδης με την ομάδα του. Ο καταξιωμένος προπονητής μίλησε στους μαθητές του σχολείου για την αξία και τα διαχρονικά ιδεώδη του αθλητισμού γενικά και της πάλης πιο συγκεκριμένα. Επίσης περιέγραψε, με γλαφυρό και συγκινητικό τρόπο, τις θυσίες και τον καθημερινό μόχθο των νεαρών αθλητών που συνδυάζουν αγόγγυστα τις σκληρές προπονήσεις με το φορτωμένο πρόγραμμα του σχολείου. Αναφέρθηκε στις πολλές και μεγάλες διακρίσεις και μετάλλια που έχει κατακτήσει η ομάδα πάλης του Αρχελάου τόσο σε εθνικούς όσο και σε διεθνείς αγώνες. Τέλος υπογράμμισε τη “μοναξιά” αθλητών και προπονητών αφού η αρωγή της Πολιτείας είναι μάλλον ανύπαρκτη. Στη συνέχεια οι νεαροί αθλητές με τον προπονητή τους παρουσίασαν μια σειρά από ασκήσεις που κάνουν στη διάρκεια της προπόνησής τους. Στο δρόμο της επιστροφής μαθητές και εκπαιδευτικοί, ενθουσιασμένοι από τη θερμή φιλοξενία και από την προπόνηση της ομάδας πάλης του Αρχέλαου, αντάλλαξαν εντυπώσεις για όσα είδαν και άκουσαν.

« από 27 »