Εορτασμός της Επετείου του Πολυτεχνείου

Μέσα σε μια υποβλητική και συγκινητική ατμόσφαιρα, την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου, πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου. Τη γιορτή επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κ. Μυρωτή Σοφία. Μαθητές και μαθήτριες του Εσπερινού Γυμνασίου και του Λυκείου ανέγνωσαν κείμενα και ποιήματα σημαντικών δημιουργών, αποδίδοντας με εξαιρετικό τρόπο το κλίμα των ημερών της ηρωικής εξέγερσης των νέων ενάντια στο σκαιό δικτατορικό καθεστώς , το Νοέμβριο του 1973. Το συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα της γιορτής πλαισίωσαν τα υπέροχα τραγούδια και η μουσική σπουδαίων Ελλήνων μουσουργών, όπως του Μίκη Θεοδωράκη και του Μάνου Λοΐζου.

Φυσικά, το μήνυμα που άφησε αυτή όμορφη και λιτή γιορτή είναι διπλό: Αφενός το χρέος μας να τιμούμε τη μνήμη και την θυσία όσων έπεσαν προασπιζόμενοι υψηλές και πανανθρώπινες αξίες, αφετέρου η ιερή ευθύνη που βαραίνει τον καθένα μας για την περιφρούρηση της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας.

Εορτασμός της Σημαίας και της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου

Για το τρέχον σχολικό έτος, το Εσπερινό Γυμνάσιο παρέλαβε τη σκυτάλη από το Εσπερινό Λύκειο για τη διοργάνωση  των σχολικών εορτών. Έτσι, την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της Σημαίας και της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Υπεύθυνη για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση της γιορτής ήταν η καθηγήτρια του σχολείου μας, κ. Καραβίδα Ξανθίππη. Η εκδήλωση άνοιξε με το θεατρικό «Μπερδεύτηκα με αυτά που βλέπω» των Σωτήρη Γκαρμπούνη και Βασίλη Συμεωνίδη που παρουσίασαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου Αναδολής Παναγιώτης, Βασιλειάδης Ιορδάνης, Γκέγκα Γκεντιάν, Μπαρμπαγεωργόπουλος Βασίλης. Ένα κατατοπιστικό και περιεκτικό χρονικό των σημαντικότερων γεγονότων διάβασαν οι μαθήτριες της Γ΄Γυμνασίου Γιαννοπούλου Μαρία και Μπεσλεμέ Ελένη, ενώ κείμενα και ποιήματα απήγγειλαν και οι μαθήτριες Κότσογλου Αναστασία (Γ΄Γυμνασίου) και Κριτζαλιώτη Αικατερίνη (Α΄Γυμνασίου).  Η γιορτή ολοκληρώθηκε με τον ορισμό σημαιοφόρων και  παραστατών και με την απονομή από τον Διευθυντή του Εσπερινού Γυμνασίου Κατερίνης, κ. Τσιούπρο Παύλο,  αριστείων και βραβείων στους διακριθέντες μαθητές του σχολείου μας,  για το σχολικό έτος 2018-2020.