Δήμος Κατερίνης: Δεν θα λειτουργήσουν αύριο Τετάρτη τα σχολεία όλων των βαθμίδων

Με απόφαση του Δημάρχου Κατερίνης, οι σχολικές μονάδες όλων των βαθμίδων,  δεν θα λειτουργήσουν αύριο Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου.

Κλειστά Δευτέρα, Τρίτη 15 και 16/02/2021 όλα τα σχολεία στην Κεντρική Μακεδονία

Κλειστά Δευτέρα 15/02/2021 και Τρίτη 16/02/2021 όλα τα σχολεία στην Κεντρική Μακεδονία με απόφαση του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολου Τζιτζικώστα (14/2/2021) «Εξαιτίας της χιονόπτωσης και του συνεχιζόμενου ολικού παγετού στο σύνολο της Κεντρικής Μακεδονίας».

Γι αυτό το λόγο  και για όσο χρονικό διάστημα παραμείνουν τα σχολεία κλειστά θα εφαρμοστεί η  μέθοδος της σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας (τηλεκπαίδευση) σύμφωνα με το ΦΕΚ 4264/30-09-2020. Παρακαλώ  να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές (από το my school).

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚH ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΣΠΕΡΙΔΑ 01_02_2021

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΉ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΣΠΕΡΙΔΑ: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ,ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ COVID-19

Το Εσπερινό Γυμνάσιο Κατερίνης τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2021 με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα για την Εκπαίδευση συμμετείχε σε διαδικτυακή ενημερωτική Εσπερίδα με θέμα “Δικαιώματα, Γονείς και Εκπαίδευση στην εποχή της πανδημίας Covid-19”.

Την Εσπερίδα συνδιοργάνωσαν ο Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κ. Μακεδονίας Αθ. Χαρίσης σε συνεργασία με το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, το Δίκτυο Σχολείων του Προγράμματος της Διεθνούς Αμνηστίας-Ελληνικού Τμήματος “Εγώ κι Εσύ Μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα” (Γυμνάσιο Αλωνίων, Γυμνάσιο Αιγινίου, Εσπερινό Γυμνάσιο Κατερίνης, 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης) και το Πιλοτικό Σχολείο του Προγράμματος « Εργαστήρια Δεξιοτήτων» (Γυμνάσιο Αλωνίων). Σκοπό είχε τη γενικότερη ευαισθητοποίηση στο Δικαίωμα της Εκπαίδευσης, την ενδυνάμωση του γονεϊκού ρόλου και την προαγωγή της συνεργασίας σχολείου-οικογένειας.

Στο τέλος οι συνδιοργανωτές αντάλλαξαν απόψεις για ποιοτική εκπαίδευση στο διάστημα της πανδημίας. Την Εσπερίδα παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου Κατερίνης, σχολείου του προγράμματος της Διεθνούς Αμνηστίας.

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2020

Το Εσπερινό Γυμνάσιο την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 γιόρτασε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 τηρώντας όλες τις υγειονομικές διατάξεις και παίρνοντας τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης εξαιτίας του κορωνοϊο. Υπεύθυνη για την υλοποίηση της γιορτής ήταν η φιλόλογος του σχολείου, κα Σταματοπούλου Πολυτίμη.

Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στις γυναίκες-ηρωίδες του 1940 και άνοιξε με τω Υπερμάχω τιμώντας την Παναγία – Στρατηγό. Στη συνέχεια προβλήθηκε οπτικοακουστικό υλικό και οι μαθήτριες Αλατζή ευγενία της Γ΄ τάξης και Κριτζαλιώτη Αικατερίνη της Β΄ τάξης απήγγειλαν ποιήματα και κείμενα.

Η γιορτή ολοκληρώθηκε με τον ορισμό σημαιοφόρων και παραστατών και με την απονομή από τον Διευθυντή του Εσπερινού Γυμνασίου Κατερίνης κ. Τσιούπρο Παύλο, αριστείων και βραβείων στους διακριθέντες μαθητές του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2019- 2020.