ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2020

Το Εσπερινό Γυμνάσιο την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 γιόρτασε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 τηρώντας όλες τις υγειονομικές διατάξεις και παίρνοντας τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης εξαιτίας του κορωνοϊο. Υπεύθυνη για την υλοποίηση της γιορτής ήταν η φιλόλογος του σχολείου, κα Σταματοπούλου Πολυτίμη.

Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στις γυναίκες-ηρωίδες του 1940 και άνοιξε με τω Υπερμάχω τιμώντας την Παναγία – Στρατηγό. Στη συνέχεια προβλήθηκε οπτικοακουστικό υλικό και οι μαθήτριες Αλατζή ευγενία της Γ΄ τάξης και Κριτζαλιώτη Αικατερίνη της Β΄ τάξης απήγγειλαν ποιήματα και κείμενα.

Η γιορτή ολοκληρώθηκε με τον ορισμό σημαιοφόρων και παραστατών και με την απονομή από τον Διευθυντή του Εσπερινού Γυμνασίου Κατερίνης κ. Τσιούπρο Παύλο, αριστείων και βραβείων στους διακριθέντες μαθητές του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2019- 2020.