“Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας» 2019 – «Ασφαλές Περπάτημα και Ποδηλασία»

Στο πλαίσιο του θεσμού της «Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας»  που φέτος πραγματοποιείται από τις 16-22 Σεπτεμβρίου 2019, ο Δήμος Κατερίνης, σε συνεργασία με την Ποδηλατική Από-Δραση Πιερίας και τον ΑΠΣ Δρομέων Πιερίας «ΖΕΥΣ», διοργανώνει μια σειρά από δράσεις, στοχεύοντας στην προώθηση της βιώσιμης κινητικότητας και στην αναβάθμιση της οικονομικής και περιβαλλοντικής διάστασης των πόλεων.

Το κεντρικό σύνθημα των φετινών εκδηλώσεων, «Ας περπατήσουμε όλοι μαζί» & «Ασφαλές περπάτημα και ποδηλασία», υπογραμμίζει τη σημασία λήψης και προώθησης μέτρων για ασφαλές περπάτημα και ποδηλασία. Στις μέρες μας που η απειλή της κλιματικής αλλαγής και της περιβαλλοντικής καταστροφής είναι πλέον ορατή, το περπάτημα και η ποδηλασία αποτελούν ενεργητικούς τρόπους  μεταφοράς που συμβάλλουν ταυτόχρονα στη βελτίωση της υγείας και την ευεξία.

Για αυτούς τους λόγους, το Εσπερινό Γυμνάσιο Κατερίνης αποφάσισε να συμμετάσχει ενεργά στην εκδήλωση «Βραδινή Περιπατητική Διαδρομή» που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019, στις 7:30 μ.μ..  Οι καθηγητές και οι μαθητές του σχολείου μας συναντήθηκαν στην πλατεία Ελευθερίας, με συλλόγους, φορείς και απλούς πολίτες και όλοι μαζί ξεκίνησαν έναν ευχάριστο περίπατο στους δρόμους της πόλης, ο οποίος διήρκεσε περίπου 40 λεπτά, για να καταλήξει στο ίδιο σημείο. Ήταν μια ομολογουμένως ευχάριστη βραδιά και στο τέλος της όλοι  οι συμμετέχοντες είχαν μια ευχή: Ο ασφαλής και αμέριμνος περίπατος να μην απλώς ένα «event» στο πλαίσιο κάποιας εκδήλωσης, αλλά η καθημερινή πραγματικότητα, μέσα σε μια πόλη πιο ελκυστική, απαλλαγμένη από τους ρύπους και το κυκλοφοριακό χάος.