6-3-2019, Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Η 6η  Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού. Οι όροι «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) και  θυματοποίηση (victimization), αναφέρονται στην άσκηση απρόκλητης, εσκεμμένης, συστηματικής και επαναλαμβανόμενης βίας και επιθετικής συμπεριφοράς που στοχεύει στην καταδυνάστευση και στην πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Στο πλαίσιο αυτής της ημέρας  και φέτος το σχολείο μας υλοποίησε μια σειρά από δράσεις οι οποίες έδωσαν το έναυσμα, ώστε οι μαθητές και οι διδάσκοντες να προβληματιστούν, να ευαισθητοποιηθούν και να αναλάβουν πρωτοβουλίες και δράσεις για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού. Προηγήθηκε μια σύντομη παρουσίαση και ακολούθησε η καταγραφή από τους μαθητές των μορφών του σχολικού εκφοβισμού, ενώ πραγματοποιήθηκαν βιωματικές ασκήσεις για την κατανόηση των ρόλων του θύτη, του θύματος και των παρατηρητών και συζήτηση σχετικά με την πρόληψη της σχολικής βίας με έμφαση στη γλώσσα του σώματος ( ” Ποντικάκια, Τέρατα, Αποφασιστικοί”). Τέλος οι μαθητές μας δημιούργησαν μια αφίσα και σελιδοδείκτες, επιδιώκοντας να προωθήσουν το δικό τους μήνυμα, για αλληλεγγύη, δημιουργική συνεργασία και αρμονική συνύπαρξη. Υπεύθυνες ήταν οι καθηγήτριες του σχολείου μας και  μέλη του ΟΔΠ, Καραβίδα Ξανθίππη- Μυρωτή Σοφία.