Το σχολείο μας στην Κινηματογραφική Λέσχη Κατερίνης

Την απολαυστική κομεντί του Άγγλου σκηνοθέτη Κεν Λόουτς, «Αναζητώντας τον Έρικ», είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας. Η προβολή της ταινίας πραγματοποιήθηκε από την Κινηματογραφική Λέσχη Κατερίνης στο αμφιθέατρο του ΤΕΙ Κατερίνης, τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου.

Ο ήρωας της ταινίας είναι ο Έρικ, ένας μεσήλικος ταχυδρόμος, οπαδός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο οποίος  περνά μια βαθιά ψυχολογική κρίση. Μέχρι που «εμφανίζεται» ο πρώην άσος της ομάδας του, Ερίκ Καντονά, ο οποίος τον καθοδηγεί και τον συμβουλεύει στις δοκιμασίες της ζωής του. Με το γνωστό δηκτικό και ευφυές χιούμορ του, ο σκηνοθέτης αναδεικνύει στην ταινία του σπουδαία και ελπιδοφόρα μηνύματα και αξίες, όπως αυτή της αλληλεγγύης, της φιλίας, της αγάπης και της συλλογικής δράσης.