Το Χαμόγελο του Παιδιού στο Εσπερινό Γυμνάσιο Κατερίνης

Την Πέμπτη 11/5/2023, πραγματοποιήθηκε ένα πολύ ενδιαφέρον, εκπαιδευτικό τρίωρο διαδραστικό πρόγραμμα. Ο ψυχολόγος του εθελοντικού οργανισμού “Χαμόγελο του Παιδιού“, κ. Σωζόπουλος Χρήστος μίλησε στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου σχετικά με την παραμέληση και την κακοποίηση των παιδιών, ένα αδιαφιλονίκητα οξύτατο κοινωνικό πρόβλημα με πολύπλευρες διαστάσεις και δυσμενέστατες επιπτώσεις. Ο κ. Σωζόπουλος αρχικά παρουσίασε τις αιτίες, τις συνθήκες τις μορφές, τις συνέπειες αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισης του παραμέλησης και κακοποίησης των παιδιών. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένας εποικοδομητικός διάλογος, κατά τον οποίον μαθητές και εκπαιδευτικοί μαζί με τον κ. Ζωζόπουλο κατέθεσαν εμπειρίες, ανέπτυξαν τον προβληματισμό τους και διατύπωσαν τις απόψεις τους και τις προτάσεις τους.

« από 9 »