ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2021-2022

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων είναι ένα νέο, καινοτόμο μάθημα που εντάσσεται στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα και στις δυο βαθμίδες της υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Επιδιωκώμενος στόχος του συγκεκριμένου μαθήματος είναι η ενεργός συμμετοχή των μαθητών στην εκπαιδευτική διαδικασία, η ανακάλυψη και η αξιοποίηση νέων γνώσεων, η συνεργασία και η λήψη πρωτοβουλιών. Με αυτόν τον τρόπο καλλιεργούνται οι δεξιότητες 21ου αιώνα – δεξιότητες ζωής, ήπιες δεξιότητες, ψηφιακές δεξιότητες .

Για το σχολικό έτος 2021-2022, τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, ανατέθηκαν στην εκπαιδευτικό του Σχολείου μας, κ. Μυρωτή Σοφία, κλάδου ΠΕ04.01. Η υλοποίηση του μαθήματος κύλησε ομαλά και στέφθηκε με επιτυχία, καθώς οι μαθητές συμμετείχαν με ζήλο και ενδιαφέρον. Δείγμα της δημιουργικότητας των μαθητών αποτελούν και τα έργα των των μαθητών της Β΄Γυνασίου Μεστροπιάν Κωνσταντίνου και Φωτιάδη Ιωάννη, που κατασκεύασαν ένα μελίσσι και ένα θερμοκήπιο αντίστοιχα.