Μια “συνάντηση” με τους ήρωες του 21

Το σχολείο μας είχε τη χαρά να επισκεφτεί την έκθεση χειροποίητης κούκλας, με θέμα “Ήρωες του 21“, που διοργάνωσε η Εστία Πιερίδων Μουσών, στον πρώτο όροφο του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Κατερίνης, Εκάβη, στο πλαίσιο των πολιτιστικών εκδηλώσεων “Εαρινές Ημέρες Μουσών 2022“. Η διδακτική επίσκεψη στον χώρο της έκθεσης πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 8 Απριλίου και πρόσφερε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς μια υπέροχη εμπειρία. Η θερμή υποδοχή και η παραστατική ξενάγηση της κ. Νίτσας Ξανθοπούλου, που με μεράκι και αγάπη φιλοτέχνησε τόσο τις κούκλες με τις μορφές γνωστών ηρώων και ηρωίδων της Ελληνικής Επανάστασης όσο και τις παραδοσιακές φορεσιές τους, θα μείνουν ανεξίτηλες στη μνήμη μας. Το μαγικό αυτό ταξίδι στο χρόνο μας χάρισε τη δυνατότητα να “συναντήσουμε” αρκετά πρωταγωνιστικά πρόσωπα (γνωστά ή λιγότερο γνωστά) της Εθνικής Εξέγερσης του 1821.